Sinema Tarihine Geçmiş Doğaçlama 15 Performans

0
6082

Sinema tarihine geçmiş doğaçlama 15 performans.

1. The Dark Knight (2008)

Senaryoya göre Joker’in, patlamaların önü sıra otobüse kadar gelip duraksaması ve arka plandaki binaların yıkılması gerekmektedir. Heath Ledger ise duraksamakla kalmaz, sahneye can katar.

2. Pretty Woman (1990)

Richard’ın Julia’ya hediye aldığı kolyeyi verirken yaptığı bu hınzır şaka aslında gerçekten bir şaka. Her şeyden habersiz Julia Roberts da attığı samimi kahkahasıyla sahneyi ölümsüzleştiriyor. Diyecek pek bir şey yok.

3. Riders of The Lost Ark (1981)

Indiana Jones hayranları bu sahneyi gülümseyerek hatırlayacaklardır. Kalabalık bir pazar yerinde karşısına çıkan kılıç ustasını önce kibirli mimikleri, sonra da tek bir kurşunla harcayan aslında Indiana Jones değil gerçek hayattaki Harrison Ford’dur. Sahne aslında detaylı bir dövüş sahnesi olarak yazılmıştır. Fakat çekimden bir gün önce gıda zehirlenmesi yüzünden yataklara düşen Harrison Ford böyle bir performans için enerjisi olmadığını söyleyerek kendi çözümünü Steven Spielberg’e zorla kabul ettirir.

4. The Shining (1980)

Jack Nicholson’un kapıyı kırdıktan sonra söylediği “İşte Jonny geldi!” sözleri aslında senaryoda yok. Nicholson bu sözü bir gece şovu olan ‘The Tonight Show Starring Jonny Carson’a konuk olup Jonny Carson’u bu şekilde çağıran Ed McMahon’dan esinlenerek söylemiştir.

5. Dumb and Dumber (1994)

Elbette ‘Salak ile Avanak’ filminin tek doğaçlama sahnesi bu değil. Söz konusu Jim Carrey olunca o oynuyor ve senaryo denk geliyor sanki. Fakat gerçekten de dünyanın en rahatsız edici sesi değil mi?

6. The Godfather (1972)

“Baba” denince herkesin aklına gelen o meşhur “kedili sahne” aslında senaryoda tamamen “kedisizdir”. Bir iddiaya göre Marlon Brando kimseye bir şey söylemeden elinde kediyle geçmiştir kameranın karşısına. Başka bir iddiaya göre ise Coppola tutuşturmuştur kediyi Brando’nun eline.

7. Star Wars Episode V: The Empire Strikes (1980)

Bu sahnede Prenses Leia’nın ilan-ı aşkına karşılık Han Solo’nun “Ben de seni seviyorum.” diye karşılık vermesi gerekirken Harrison Ford’un muzipliği tutar ve cevabı yapıştırır: Biliyorum!

8. Robocop (1987)

Bu sahnede Hollywood’un azılı kötü adamlarından biri olan Kurtwood Smith’in, bankonun üzerindeki evraka tükürmesi gerekmiyordu aslında. Engel olamamışlar…

9. The Warriors (1979)

New York’ta tehlikeli bir çetenin lideri olan Luther’in (David Patric Kelly)karşı çetenin (The Warriors) bölgesine giderek onları kışkırtması gerekmektedir. Senaryoya göre bunu şişelerle yapmalıdır ama sizce de David Patric Kelly’nin “The Warriors pabucu yarım çık dışarıya oynayalım” tarzı daha etkili değil mi?

10. Full Metal Jacket (1987)

Bu sahnede çavuşu oynayan R. Lee Ermey aslında seçmelerde rol için seçilmemiş. Sonrasında bir grup deniz piyadesine sayıp sövdüğü bir video çekerek Kubric’e gönderir ve rolü kapar.

11. Being John Malkovich (1999)

Bu sahne aslında doğaçlamadan çok tesadüf. Arkadan geçen araba, içindeki sarhoş serseri ve attığı bira kutusu tamamen gerçek. Fakat Malkovich’in rolden çıkmaması ve sahnenin bütünüyle uyumlu olması nedeniyle Spike Jonze kesmeye kıyamamış.

12. Annie Hall (1977)

Aslında filmin zaten büyük bir kısmı senaryo metni olmadan çekilmiştir. Yani sadece bu filmin doğaçlama sahnelerinden bile uzunca bir liste hazırlayabilirdik. Ancak bu sahne gerçekten tam bir Woody Allen klasiği olduğundan es geçemedim.

13. Dr. Strangelove (1964)

Aşırı gaza gelen Peter Sellers tekerlekli sandalyede olmasına rağmen ayağa fırlayarak konuşmaya devam edince monoloğunun sonunu ‘Yürüyorum Führerim’ diye bağlar ve ortaya bu muhteşem sahne çıkar.

14. Saving Private Ryan (1998)

Matt Damon’un kardeşleri ile ilgili paylaştığı bu hikaye tamamen doğaçlamadır. Spielberg de Damon’un performansını çok beğenmiş olacak ki üç dakikalık bu uzun performansı olduğu gibi koymuş filme.

15. Taxi Driver (1976)

Ve elbette De Niro’nun bu muhteşem doğaçlama sahnesi olmadan bu liste tamamlanmaz.

PAYLAŞ

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER