Altered Carbon Hakkında Bilmeniz Gerekenler

19493

Richard K. Morgan‘ın ödüllü Siberpunk romanından uyarlanan Altered Carbon 300 yıl sonraki bir gelecekte, ölümün artık kalıcı olmadığı bir dünyada geçiyor.

Netflix’in en yüksek bütçeli dizilerinden olan hatta Game of Thrones’un ilk üç sezonunu geride bırakan yeni dizi Altered Carbon hakkında bilmeniz gereken her şeyi listeledik…

İnsan bilincinin disklere kaydedilerek istenildiği an herhangi bir vücuda aktarılabildiği ve ölümün artık kalıcı olmadığı bir dünyada geçen dizinin başrollerinde Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Renee Elise Goldsberry, Will Yun Lee ve Dichen Lachman rol alıyor. Dizinin senarist ve yapımcı koltuğunda ise Leate Kalogridis bulunuyor.

Netflix tarihinin en devasa bütçeli projelerinden biri olan dizinin senaristi Laeta Kalogridis, daha evvel de Dennis Lehane’in Shutter Island romanını filme uyarlamıştı.


Altered Carbon’ın oyuncu kadrosu ve yapım ekibi, sizi kamera arkasına götürerek dizideki etkileyici dövüş sahneleri için nasıl eğitim aldıklarını anlatıyor.

İlk bölümü 2 Şubat 2018‘de yayınlanan ve replikleride oldukça beğenilen Altered Carbon, dünyada “evden 180 ışık yılı uzakta uyanıp altı haftalık bir kira sözleşmesiyle başka bir erkeğin vücudunu giyen” aşırı sert anti-kahraman Takeshi Kovacs’ın hikayesini anlatıyor.


İnsan zihninin dijitalleştirildiği ve bir bedenden diğerine indirilebildiği bir gelecekte, dünyanın en zengin insanı olan Laurens Bancroft (James Purefoy) bir cinayete kurban gider ve kendi ölümünü araştırması için, eski Elçi askeri Takeshi Kovacs‘ı (Joel Kinnaman / Will Yun Lee) hayata döndürür.

Altered Carbon, Matrix, Blade Runner, Neuromancer gibi bilimkurgu içerisinde yer alan cyberpunk alt kategorisinden olan işlerle aynı minvalde. Türkçe’ye geçtiğimiz ay Değiştirilmiş Karbon olarak çevrilen romanın yazarı Richard K. Morgan romanı 2002 yılında yayınlamış ve 2003 yılında da bu başarısı bilimkurgu türünün en prestijli ödüllerinden Philip K. Dick Ödülü‘nü kazandırmıştı. Roman tamamen Takeshi Kovacks’ın zihninin içinden aktarılıyor. Harlan’ın dünyası’nda doğmuş olan Kovacs bir yarı-Macar, yarı Japon.


İnsanoğlu nereye gidiyor? İnsan ömrünü uzatabilir miyiz? Ölüm kaçınılmaz mıdır? Bunlar kendimize sorduğumuz sorulardan sadece bazıları. Astrofizikçi Neil deGrasse Tyson‘ın anlatıcılığını üstlendiği Ölümsüzlüğün Tarihi belgeselinde, Altered Carbon ekibinden Steve Aoki, Richard Morgan ve diğerlerinin bu sorulara verdikleri yanıtlar.

ALTERED CARBON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

8Ödüllü romandan uyarlama

Kimse sonsuza dek yaşayamaz tanıtımıyla dikkat çeken Altered Carbon Richard K. Morgan‘ın 2002 yılında yayınlanmış ödüllü Siberpunk romanından uyarlandı.

7300 yıl sonraki bir gelecekte

Altered Carbon 300 yıl sonraki bir gelecekte 2384 yılında geçen, cinayet, aşk, cinsellik ve ihanetlerle dolu karmaşık bir olay örgüsüne sahip bir hikâye.

6Yarı macar, yarı japon

Harlan’ın dünyası’nda doğmuş yarı macar, yarı japon Takeshi Kovacs karakterini isveçli oyuncu Joel Kinnaman ve kore kökenli Will Yun Lee canlandırıyor.

5İnsan bilinçleri disklere kaydediliyor

İnsan bilincinin disklere kaydedilerek istenildiği an herhangi bir vücuda aktarılabildiği ve ölümün artık kalıcı olmadığı bir dünyada geçen dizinin başrollerinde Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Renee Elise Goldsberry, Will Yun Lee ve Dichen Lachman rol alıyor.

4Distopik bir dünya

Dizinin senarist ve yapımcı koltuğunda, daha evvel de Dennis Lehane’in Shutter Island romanını filme uyarlan Leate Kalogridis bulunuyor.

3Başka bedene transfer

Yepyeni bir teknoloji, toplumu tamamen değiştirmiştir. İnsan bilinci sayısallaştırılabilmektedir, başka bir bedene transfer olmak mümkün hale gelmiştir.

2Ölümünün kalıcı olmadığı bir dünya

Yeni dünya düzenine karşı organize edilen bir başkaldırı sırasında yenik düşen yıldızlar arası elit savaşçılardan hayatta kalan tek askerdir.

1Bilinç dondurma

Bilinci yüzyıllar boyunca buz içinde hapsedilmiştir, ta ki aşırı zengin ve çok uzun yıllardır hayatta olan Laurens Bancroft adında bir adam ona tekrar yaşama şansı sunana kadar. Bancroft bunun karşılığında ise Kovacs’ın kendi cinayetini cinayeti çözmesini istemektedir. 

Altered Carbon replikleri için tıklayın.

3 YORUMLAR

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz