“BÖRÜ” Dizisi Hakkında Bilmeniz Gereken 7 Şey

49606

Polis Özel Harekat’ın en seçkin birimi, 34 50 telsiz kodlu BÖRÜ timinin hikayesini anlatan BÖRÜ hakkında bilmeniz gereken her şeyi listeledik.

Aklınıza gelen ilk soruyu biliyoruz, Börü ne demek? Neden Börü? Orta Asya mitolojisinde Türklerin koyduğu bir ad. Sürüyü koruyan ama sürüden sonsuza kadar uzakta durması gereken kurt.

7

Birbirine bağlı öykü evreni

BÖRÜ; Türkiye’de özel kanallarda yayınlanmış geniş kadrolu ilk mini seri. Alper Çağlar’ın birbirine bağlı bir öykü evreni yaratma projesinin ilk adımı.

6

DAĞ film serisinden pek çok isim var

BÖRÜ’nün oyuncu kadrosunda, izleyicinin DAĞ film serisinden tanıdığı pek çok isim var.  “Börü” oyuncu kadrosunda Ahu Türkpençe, Serkan Çayoğlu, Murat Arkın, Emir Benderlioğlu, Fırat Doğruloğlu, Ahmet Pınar, Can Nergis, Armağan Oğuz, Ozan Ağaç, Bedii Akın, Gürol Tonbul, Tan Altay, Melis Hacic yer alırken Zafer Algöz, Hüseyin Avni Danyal gibi isimler ise seride konuk oyuncu olarak yer alıyor.

5

60 dakikalık sinema kalitesinde bölümler

Toplam 6 bölümden oluşan BÖRÜ’nün 1’er saatlik her bölümü, senaryodan prodüksiyona kadar sinema filmi kalitesinde hazırlandı. Bölümler, dünyanın en prestijli sinema kamerası markası olan RED’in, Türkiye’de ilk kez kullanılan RED WEAPON 8K modeli ile çekildi.

4

Gerçeklik ön planda

DAĞ serisinde olduğu gibi gerçeklik öğesi BÖRÜ’nün de kalbini oluşturuyor. 10 ay süren araştırmalar sonrasında gerçek hikayelerden esinlenen, gerçek ekipmanlar ile gerçek mekanlarda çekilen ve gerçek eğitimlerin olduğu bir proje olan BÖRÜ’de, proje için geliştirilen mekatronik ve efekt sistemleri kullanıldı. Özel Harekat Daire Başkanlığının faal ve emekli üyeleri ile yapılan uzun mülakatlar sonrası, geçtiğimiz dört senenin en mühim operasyonları incelendi.

3

Türkiye’nin ilk Amerikan stüdyo modeli işi

2016 yılında sinemalarda 3,5 milyon kişi tarafından izlenen DAĞ serisinin 2. filminin yaratıcıları Alper Çağlar/Çağlararts ile Doruk Acar/Insignia Yapım tarafından hazırlanan BÖRÜ; yaratıcı yapımcı, yapımcı ve kanalın yapım stüdyosu ortaklığında hayata geçen ilk dizi olma özelliği taşıyor.

2

Prodüksiyon ve hikaye üstünlüğü

Yapımcılar DAĞ film serisinde olduğu gibi, yakın tarihe damgasını vurmuş Polis Özel Harekat’ın büyük fedakarlıklarını taçlandırmak ve seyirciye, yurtdışındaki özenli dizi projelerinin yerli halini sunabilmeyi hedeflediler.

1

Büyük final beyazperdede

28 Şubat’ta 20:00’da ilk bölümü yayınlanacak Börü, 6 bölüm sonrasında sinema filmi olarak 2018 sonbaharında vizyonda olacak.

BÖRÜ’yle ilgili yayınlanan tüm video içeriklerine, oyuncu kadrosu ve karakterler hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Börü Dizisi Ön Jenerik Görüntüleri ve Müziği

2016’nın yılbaşı gecesi yaşanan Reina katliamının yer aldığı BÖRÜ dizisinin ilk bölümünden 4 dakikalık özel ön izleme
BAZEN CANAVARLAR KAZANIR

Aklına gelen soruyu biliyorum, neden Börü? Orta Asya mitolojisinde Türklerin koyduğu bir ad. Sürüyü koruyan ama sürüden sonsuza kadar uzakta durması gereken kurt.

Biz toplumun iyiliği için kendini tüketenleriz. Kahraman değiliz, çoğumuz huzursuz, mutsuz, yapayalnız… Yalnızca amacımız kutsal. Gecenin karanlığında sürü zayıf düştüğü an onları parçalamak isteyen canavarları durdurmak!

Bir gerçek var çömez… Börü’nün de bildiği bir gerçek. Bazen geç kalıyoruz. Yetişemeden kabus çoktan başlamış oluyor. Bazen… Canavarlar kazanır.”

BÖRÜ Dizisi Oyuncu ve Karakterleri

Ahu Türkpençe (Asena Tümer)

Asena BÖRÜ timinin belkemiği. Doğruyu yapmaya çalışan, geçmişinden büyük bir yük ile en iyisini başarmaya çalışan bir kadın.

Dünyada çok az yerde bulunan bir şey; sıcak çatışmada görevde erkeklerin ardında değil yanında duran kadın operatörler olması ayrıcalığı, Polis Özel Harekat’ın alameti farikalarından biri. Gerçek bir öyküden ilham alınmış olan Asena’nın öyküsü, Türk kadınının cesur ve nitelikli karakterinin bir temsili.

2 Ocak 1977 doğumlu olan güzel oyuncu aslen Samsunludur. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğrenciyken oyunculuk yapmaya karar veren Ahu Türkpençe buradaki eğitimini yarım bırakmıştır. Daha sonra Müjdat Gezen Sanat Merkezi’ne girerek oyunculuk eğitimi almıştır. Gurbetçiler, Bize Ne Oldu, Yedi Numara, Azad filmleriyle dizi sektörüne adım atan oyuncu “Bir İstanbul Masalı”ndaki Esma karakteriyle tanınmıştır. Daha sonra pek çok dizi ve film projesinde yer alan ünlü oyuncu son olarak Dağ 2 filmindeki başarılı performansıyla seyirci karşısına çıkmıştır.

Serkan Çayoğlu (Kaya Ülgen)

Seri başladığında timin çömezi. Varlıklı bir aileden, kolej mezunu Kaya’nın Polis Özel Harekata katılma sebebi ise hazin ve onun içine maraz olmuş bir öykü. Bu sırrı timdeki arkadaşları bile bilmiyor.

1987 Almanya doğumlu olan oyuncu yine Almanya’da ekonomi eğitimi almıştır. Ümit Çırak ve Dolunay Soysert gibi ünlü isimlerden oyunculuk eğitimi almıştır. Daha önce modellik yapan oyuncu 2014 yılında rol aldığı Kiraz Mevsimi dizisiyle ünlenmiştir. Oyuncu Kuzey Güney, Zeytin Tepesi, Hayatımın Aşkı gibi dizilerde rol almıştır.

Atıf Emir Berderlioğlu (Turan Kara)

BÖRÜ’nün en disiplinsiz, en sorunlu üyesi. BÖRÜ ilk bölüm, o uzaklaştırma cezasından döndüğü gün başlıyor. Tüm kusurlarına, fevriliğine, ve zapt edilemez doğasına rağmen gözünü kırpmadan silah arkadaşları ve görevi için tehlikeye keyifle giren bir problem çocuk. Kendi harabeye dönmüş, efkarlarla dolu özel hayatının kefaretini, operasyonlarda dostlarının ve masumların canını kurtararak ödüyor.

28 Ekim 1979 Ankara doğumlu olan oyuncu ankara Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunudur. Heykel ve Grafik okuyan oyuncu TRT’de tanıtım koordinatörü olarak çalışmıştır. Âdem’in Treni, Bukalemun, 4 Saat, Kabakurgu, Camgöz, Panzehir, Dağ 2 filmlerinde rol alan oyuncu, Kavak Yelleri, Yer Gök Aşk, Sessiz Fırtına dizilerinde oynamıştır.

Fırat Doğruloğlu (Behçet Orbay)

BÖRÜ’nün tim lideri, 2014 senesinde Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehlikeler arttıkça endişeleri artan, babacan bir gönül adamı. Emrindekileri kardeşleri gibi gören, onların canlarının sorumluluğunu, kararlarıyla ömür boyu taşımaktan kendini yiyip bitiren, vakur bir lider. Onu yetiştiren, Özel Harekat’ın ilk neslinden İrfan Aladağ’ın Balyoz soruşturması bünyesinde Hasdal’da haksız yere tutuklu yargılanması en büyük dertlerinden. Buna rağmen görevini eksiksiz yerine getiren, devletinin bir dediğini iki etmeyen bir öncü.

6 Temmuz 1974 tarihinde dünyaya gelen oyuncu Hatay İskenderunludur. Tiyatroya lise yıllarında başlayan oyuncu İstanbul Üniversitesi Fizik Bölümü’nü yarıda bırakarak Bilgi Üniversitesi İşletme Bölümü’nü burslu olarak kazanmıştır. Tiyatro Çisenti, BÜMED gibi ekiplerde çalışan oyuncu 2009 yılında Ferhan Şensoy‘un aynı adlı eserinden uyarlanan “Haneler” adlı programda canlandırdığı Yaban karakteriyle tanındı. 2012 yılında yönetmenliğini Alper Çağlar‘ın yaptığı ve başrolünde Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar,Mesut Akusta, Cengiz Çoşkun‘un oynadığı “Dağ” adlı sinema filminde Yaşar Yüzbaşı Karakterini canlandırdı.

Murat Arkın (Kemal Boratav)

Kendine tamamen zıt mizaçta olan can dostu Turan ile operasyonlara katılan Kemal, BÖRÜ’nün ülkenin en iyi ve etkili taarruz Özel Harekat timi olarak bilinmesinin bir sebebi. Harvard Üniversitesi, adli antropoloji doktorasını birincilikle veren, tamamen gönüllü olarak Özel Harekat’a katılan bir dahi. İnsanüstü analitik kabiliyetlerinin yarattığı yalnızlığının boğucu gerçekleriyle her saniye cebelleşiyor. Kemal’in hızlı çalışan zekası, onu insanlardan iletişimsel olarak biraz uzak tutuyor.

Cüneyt Arkın’ın oğlu olan Murat Arkın 4 Mayıs 1975 doğumludur. 1979 Vatandaş Rıza, 1981 Önce Hayaller Ölür filmlerinde çocuk oyuncu olarak bulunan Murat Arkın Marmara Üniversitesi Enformatik bölümü mezunudur. Yüksek lisans için gittiği Londra’da eğitiminin ardından burada bir şirket kurarak Londra’da yaşamaya başlamıştır. 2011 yılı Pis Yedili dizisiyle oyunculuk kariyerine adım atmıştır. Harem, Kara Cemal, Dağ 2 filmlerinde rol almıştır.

Ahmet Pınar (Barbaros Cepni)

Barbaros, telsiz kodu 34 50 olan BÖRÜ’nün mekaniği ve üçüncü unsur lideri. Atölyesinde mucit, sahada ‘breach’ uzmanı, Barbaros iyi niyeti, cesareti ve dostlarına olan sarsılmaz inancıyla 34 50 unsurlarının en kıdemli üyelerinden biri. Babası bir Kıbrıs gazisi olan Barbaros, Yıldız Teknik Makine Mühendisliği mezunu, mektepli Polis Özel Harekatçılardan.

1977 yılında dünyaya gelen oyuncu, Cesur Yürek ve Milat gibi dizilerde rol almıştır. Operasyonel Atış Teknikleri konusunda önemli bir beceriye sahip olan Ahmet Pınar, oyunculuk dışında koreografi, sunuculuk ve eğitmenlik de yapmaktadır. Ahmet Pınar son olarak Dağ 2 filminde rol almıştır.

Can Nergis (Tolga Erlik)

BÖRÜ’nün gözü, kulağı ve istihbaratından sorumlu TEM görevlisi Tolga, timin fahri üyelerinden. Son on senedir her çetin görevde bilgi ve taze veri aktarımını time aktaran, ve çatışan unsurların bir adım önde olmasını sağlayan zehir gibi zeki ve hazırlıklı bir polis. Onu yetiştiren kişi ise TEM Daire Başkanı Turgut Atalay, efsanevi ‘Üç Başkan’ diye anılan Özel Harekat’ı kuran üç kişiden biri.

27 Mayıs 1985 doğumlu olan oyuncu üniversite eğitimini Londra’da tamamlamıştır. Uzakdoğu’da 7 yıl kalan Can Nergis Tayland’da modellik yapmıştır. 2011 yılı Herşeye Rağmen dizisi ile oyunculuğa başlamıştır. Daha sonra Dila Hanım, Paşa Gönlüm, Arka Sokaklar, Maral, Tatlı İntikam ve son olarak Anne dizilerinde rol almıştır.

Armağan Oğuz (Ayı Murat)

BÖRÜ timinin ağır silah uzmanı. Tüfeğinin takma adı ‘Ölümsüz’, gürlediğinde araba alarmları öttüren 7.62’lik bir azman. Murat bir zamanlar kiloluyken, Turan Kara’nın uzaklaştırmasından sonra perhiz ve sporla 20 kilo veren şen şakrak, şakacı ve romantik bir Barış Manço sevdalısı. En sevdiği türkü Gülpembe ve timi bunu biliyor.

11 Şubat 1984 doğumlu olan genç oyuncu İstanbul Erkek Lisesinde ve Mimar Sinan Üniversitesi İstatistik Bölümü mezunudur. 2008 yılında Best Model Of Türkiye yarışmasında birinci olmuştur. Daha sonra Amerika’ya yerleşen oyuncu New York Film Academy’de oyunculuk eğitimi almıştır. Son olarak Fi dizisinde yer almıştır.

Mesut Akusta (İrfan Aladağ)

Polis Özel Harekat’ın ilk nesil kurucularından. Üç Başkan diye anılan üç adamdan biri. BÖRÜ’nün adını, ruhunu ve taktiksel doktrinini koyan, hayatını doğuda, batakta, çatakta, asker ve halk ile elele geçirmiş, eşi benzeri zor bulunan bir vatan sevdalısı. Balyoz soruşturmasında safsata delillerle Hasdal hapishanesinde çürümeye terkedilmiş, yine de devletinden umudunu yitirmeyen yaşayan bir efsane.

22 Şubat 1964 Konya doğumlu olan oyuncu kendi imkânlarıyla halk eğitim kurslarından resim ve tiyatro eğitimi almıştır. 1992 yılına kadar Ankara’da tiyatro yapmıştır. Ayrıca o dönemlerde lisanslı kaleci olarak top koşturmuştur. 1992 yılında İstanbul’a gelmiş ve Hadi Çaman Yeditepe oyuncularına katılmıştır. İlk projesi 1993 yılında Şen Olasın Nuri Bey dizisi olmuştur. Daha sonra Yanlış Saksının Çiçeği, Herşey Çok Güzel Olacak, Eylül Fırtınası, Filler ve Çimenler gibi pek çok sinema filminde rol almıştır. Deli Yürek, Karagümrük Yanıyor, Karagül gibi dizilerde rol alan başarılı sanatçı oyunculuk kariyerine birçok proje sığdırmıştır.

Bedii Akın (Ömer Tunç)

BÖRÜ’nün ikinci sürücüsü, Baran’ın can dostu. Parlak fikirleriyle şefini kızdırsa da, doğaçlama çözümleriyle ve pes etmeyen yaratıcılığıyla vazgeçilmez bir unsur üyesi.

Ozan Ağaç (Baran Harput)

İstanbul’un varoşlarından, serserilikten, BÖRÜ’nün cenah kolunda göreve kadar ilerleyen bir genç adam. En yakın dostu Ömer’le ayrılmaz bir ikili.

KONUK OYUNCULAR:

Osman Alan (Zafer Algöz): Efsanevi Özel Kuvvetler Korgenerali. Terörist başını ülkeye getiren, Bordo Berelilerin teşkilatlanmasında lider rolü oynayan, Ergenekon soruşturmasından dolayı senelerce haksız yere hapis yatan, öykü başladığında yeni tahliye edilmiş ideal Türk komutanı.

Gökçe Demir (Özge Gürel): F16 savaş uçağı pilotu. Fevriliği ve inisiyatifi eline almasıyla bilinen genç bir üsteğmen.

Timur Gür (Erkan Bektaş): BÖRÜ’nün en yakın silah arkadaşları ve tek rakibi ŞAHAN grubunun tim lideri. Behçet Orbay’ın devresi. Kıdeminden dolayı Özel Harekat bünyesinde büyük saygı uyandıran, ülkenin her yerinde görev yapmış bir taktik lider.

Kenan Tümer (Hüseyin Avni Danyal): Öykümüz başlamadan birkaç ay önce evinde intihar etmiş şekilde bulunan, görünüşe göre hakkındaki suçlamaları kendine yediremeyen ve şerefi uğruna hayatına son veren Üç Başkan‘dan sonuncusu. Kemal Boratav’ı teşkilat içinde yetiştiren, Asena Tümer’in de babası olan kayıp, trajik bir kahraman.

1 Yorum

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz