DAĞ II, Türk sinemasına getirdiği ‘ilk’lerle dikkat çekiyor

14118

Alper Çağlar’ın yazıp yönettiği DAĞ II, çekimlerde kullanılan teknik ekipmanlar ve oyuncuların geçirdiği hazırlık süreçleri ile Türk sinemasındaki pek çok ilke imza attı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle çekilen filmde, gerçek mekanlar ve gerçek silahlar kullanıldı.

Filmde öyküsü anlatılan “Fırtına Getiren” timinin askerlerini oynayan oyuncular rollerine hazırlanırken 3 ay boyunca kondüsyon ve operasyonel teknikler konusunda eğitim aldı. Eğirdir Dağ Komando Okulu’nda çekilen Özel Kuvvetler komando sahneleri için oyuncular, gerçek eğitim parkurlarında çalıştı. Dünyanın en yüksek eğitim kulelerinden biri olan Eğirdir Dağ Komando Okulu 76 metre iniş kulesinden, gerçek bir komando gibi geri-iniş gerçekleştirdiler ve Atlas Kulelerinden elleri bağlı olarak göle atladılar. Yine Eğirdir’deki birçok taktik planlama odası ve eğitim binası içinde çekimler yapıldı.

16

22 kilogramlık ekipmanları günboyu taşıdılar

Yönetmen Alper Çağlar çekimlerde gösterilen performanslardaki gerçekçiliği yakalayabilmek için, oyunculara özel kuvvetler personellerinin sınır ötesi operasyonda taşıdığı yükü tüm sahnelerde taşıttı. ‘Ankara Erler Özel Hava Alayı‘ Üssünde gerçekleştirilen harekat sahnesi için, HALO paraşüt atlayış ekipmanları Özel Kuvvetler tarafından tedarik edildi ve oyuncuların hiçbir ekipmanı eksik bırakılmadı. Oyuncular uçağın içinde ve dışında gerçekleşen bu sahnede, yaklaşık 22 kilogramlık ekipmanlarını, 15 kilogramlık savaş teçhizatlarını günboyu üzerlerinde taşıdılar.

20

Filme özel teçhizat üretildi

“Fırtına Getiren” üyelerinin kullandıkları teçhizatın bir kısmı film için Türkiye’de özel olarak üretildi. Timin kullandığı kurşun geçirmez yelekler gerçeğine uygun ebatlarda tasarlandı ve üretimi gerçekleştirildi.

Filmde özellikle final sahnesinde kullanılan tank, gece gündüz süren çalışmalarla 3 ay içinde sıfırdan imal edildiÇalışır duruma getirilen tank İstanbul’dan çekimlerinin yapıldığı Ankara-Beypazarı’na özel TIR ve vinçler yardımıyla getirildi.

01

Gerçek silah kullanımı için 8 ay izin beklediler

Filmde kullanılan silahların, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde olmasına özellikle dikkat eden yönetmen Alper Çağlar, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu’nun (MKE) ürettiği ve yüzde 100 yerli “MPT-76 Milli Piyade Tüfeğini” kullanabilmek için, izin çalışmalarına 8 ay öncesinden başladı. Bu silahların çekimlerde güvenle kullanılabilmesi ve gerçeğe yakın görsel performans göstermesi için MKE, silahlarda özel bir modifikasyona gitti. Çekimler sırasında yaklaşık 7 bin manevra mermisi kullanılırken, çekimlerde kullanılan silah ve mühimmatın tamamına yakını Makine Kimya Endüstrisi Kurumu tarafından sağlandı.

Filmde ayrıca Türk yapımı, gurur kaynağı gerçek BORA 12 keskin nişancı tüfeği ve gerçek bir UTS-15 shot gun da kullanıldı. Bir Sikorksy S70 askeri helikopterin uçurulduğu Dağ 2’de üç T-155 FIRTINA OBÜS’ü kullanıldı ve  T-155’lerle manevra atışı gerçekleştirildi.

Başrollerini Çağlar Ertuğrul, Murat Serezli, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe’nin üstlendiği Dağ 2,  4 Kasım itibariyle sinemalarda gösterilmeye başladı.

Alper Çağlar‘ın yönettiği, 2012 yılında vizyona giren Dağ filmi sinemaseverler tarafından beğenilmiş ve toplamda 305.874 biletli seyirci tarafından sinemada izlenmişti.

Seans bilgileri için: http://dag2film.com

http://facebook.com/DagFilmi
http://twitter.com/DagFilmi
http://youtube.com/DagFilmi
http://instagram.com/DagFilmi

FİLMİN KÜNYESİ

Yapım: Türkiye
Yapımcı: Caglar Arts Entertainment, Insignia Productions,
Uygulayıcı Yapımcı: Alper Çağlar, Doruk Acar
Stüdyo: Caglar Arts Entertainment, Insignia Productions
Yapım Yılı: 2016
Tür: Dram – Macera
Senaryo: Alper Çağlar
Yönetmen: Alper Çağlar
Kurgu: Alper Çağlar
Görüntü Yönetmeni: Mehmet Başbaran
Sanat Yönetmeni: Özdemir Demir
Sanat Yönetmeni Asistanı: Emirhan Girgin
Film Zırhçısı: Ahmet Pınar
Makyaj: Pınar Kurban
Genel Koordinatör: Ilgım Coşar
Ses: Alper Çağlar, Murat Küllü
Red Epic Dragon / Renkli / 110-115 dakika / Format: DCP
Oyuncular: Çağlar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe, Murat Serezli, Atılgan Gümüş, Murat Arkın, Ahmet Pınar, Armağan Oğuz, Emir Benderlioğlu, Açelya Özcan, Bedii Akın

SİNOPSİS

“BİR FIRTINA GELİYOR”

Oğuz ve Bekir’in askerde yaşadıklarının üzerinden 6 sene geçmiştir. İlk filmde teröristlerin elinden kurtulmayı başaran iki arkadaş, yıllar sonra özel bir görev için Özel Kuvvetler 8. Muharebe Arama Kurtarma Timi’ne (MAK) katılır. Timin özel görevi ise Kuzey Irak’ta bir terör örgütü tarafından kaçırılan gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmaktır. Ancak bu sefer düşman geçmişteki gibi bir tane değildir. MAK’ın karşısında bu acımasız coğrafyada birbiriyle çatışan birden fazla kuvvet vardır ve işler bu sefer hiç olmadığı kadar zordur.

Oyuncular Karakter Adı
Çağlar Ertuğrul Üsteğmen Pğuz Çağlar
Ufuk Bayraktar Uzman Çavuş Bekir Özbey
Murat Serezli Kurmay Yarbay Veysel gökmusa
Ahu Türkpençe Gazeteci Ceyda Balaban
Atılgan Gümüş Astsubay Kıdemli Başçavuş Mustafa Şahin
Murat Arkın Astsubay Kıdemli Üstçavuş Arif Sayar
Armağan Oğuz Astsubay Kıdemli Çavuş Baybars Yücel
Ahmet Pınar Astsubay Kıdemli Başçavuş Eşref Çullu
Emir Benderlioğlu Astsubay Kıdemli Başçavuş Batur Altınbilek
Bedii Akın Boran
Buse Varol Ece
Eylül Arular Enegül
Açelya Özcan Nabat
Ozan Ağaç Ciya

 

1 Yorum

  1. Filmin şokunu daha üzerimden atamadım. Beni bu kadar etkilemeyi başaran başka bi Türk filmi olmadı. Son zamanlarda çekilen en güzel film bence. Ülkemizin böyle bi filme ihtiyacı vardı, film hakkındaki detayları öğrenince verdiğim para sonuna dek helali hoş olsun emeğinize sağlık

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz