Hint Sinemasının Yıldızı Aamir Khan’ın En İyi 9 Filmi

9856

Hint Bolywood sinemasının en iyi oyuncu, yönetmen ve yapımcısı Aamir Khan’ın bir solukta izleyeceğiniz filmlerini sakın kaçırmayın.

Adını sürekli duyduğumuz ve başarılı projelere imza atan ünlü yönetmen Aamir Khan 14/03/1965 yılında Hindistan’da doğmuştur. Kendisi hem oyuncu, hem yapımcı ve aynı zamanda yönetmendir. İlk film kariyerine Yaadon Ki Baaraat filminde amatör olarak başlayan ünlü oyuncu profesyonel oyunculuğuna ise herkesin yakından bildiği HOLİ filmi ile başlamış ve 1988 yılında çekilen Qayamat Se Qayamat filmleri ile yıldızlaşmıştır. Ünlü yönetmen kariyerine daha sonraki filmleri ile büyük başarılar ekleyerek sinema dünyasında adeta unutulmayacak bir yere imza atmıştır. Başarılı oyunculuğu ile Aamir Khan Raja Hindustani filmi ile ”En İyi Aktör” ünvanı kazanarak Oscar ödülü ile sinema dünyasında önemli bir konuma gelmiştir.

1. 3 İdiots (3 Aptal)

Çoğumuzun hayatının bir döneminde yer alan üniversite eğitiminden geçtiğimizi düşünürsek, okulların eğitim sistemini çok eleştirdiğimiz olmuştur. Öğretmenler, sınavlar, dersler… Bize bu sistemi hep sorgulatmıştır. Ancak çoğumuz sonuç olarak bu sisteme uyarak bir an önce mezun olmaya çalışırız. Bu filmi izlerken 3 arkadaşın eğitim sistemine bakış açılarını ve buna karşı yaptıklarını göreceksiniz.Herkese acaba bende mi yapmalıydım? Sorusunu sordurtan bu film nefeslerinizi kesecek.

2. Pekay (PK)

Hiç bilmediğiniz bir yer. İlk defa gördüğünüz şeyler. Her şeye ve herkese yabancı bir hayat ve sonuç olarak yaşamak zorundasınız. İlk olarak nereden başlarsınız? Hayatı yeniden sorulayacağınız , Aamir Khan’ın muhteşem oyunculuğuyla bir başyapıt olan bu filmi sakın kaçırmayın.

3. Dhoom 3

Hayatın görünen yüzünü yaşarken görünmeyen yüzüne ne kadar bakıyoruz? Acaba her şey göründüğü kadar mı? Elbette değil. Aamir Khan’ın ilizyonist roluyle karşımıza çıktığı bu filmin konusu da  tam bir ilizyon. Her anını kaçırmadan izleyeceğiniz bu film asla tahmin edemeyeceğiniz bir son ile bitecek. İlizyona hazır olun.

4. Lagaan (Evvel Zaman İçinde)

Biri size yaşamak ile ölmek arasında bir tercih sunsa hepiniz yaşamayı seçersiniz. Bu filmde de seçildiği gibi ancak yaşamak içinde bir oyun oynamak zorundasınız ve kazanmaktan başka şansınız yok. Hiç bilmediğiniz bir oyun oynayacaksınız ve karşınızda bu oyunun profesyonel oyuncuları  olacak ve  bu oyunu kısa sürede öğrenecek, bir takım oyunu kurmak zorunda olduğunuz için de oyunculara öğreteceksiniz. Eğer yapamazsanız yok olursunuz. Nasıl başarırsınız?

5. Fanaa

Zooni (Kajol) kör ama güzel bir kızdır. Bir gün cumhuriyet kutlamalarında sahne almak için turla Delhi’ye giderken tur rehberi Rehan’a (Aamir Khan) aşık olur. Zooni ‘nin ameliyat olacağı bir gün ise Rehan’a birden ortadan kaybolur. Yedi yıl sonra ise adam birden çıkar gelir ve bundan sonra film hiçbir şekilde tahmin etmediğiniz gibi devam eder. İki bölüm halinde yazılan bu filmin ikinci kısım, birinci kısımdan çok farklı bir havaya girdiği için sanki başka bir filmi izliyormuş hissine kapılabilirsiniz. Ancak durum bildiiğiniz gibi değildir. Muhteşem filmi kaçırmayın.

6. Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir)

”Ne ben okula göreydim ne de okul bana göre. Sıkıyordu beni. Öğretmenler komutan gibi davranıyorlardı. Ben öğrenmek istediğimi öğrenmek istiyordum, onlarsa öğrenmemi istedikleri şeyleri öğretiyorlardı. En nefret ettiğim şeyler rekabetçi ortam ve özellikle spordu. Onlara göre, işe yaramazın tekiydim ve birçok kez okulu bırakmamı söylediler. Münih’te bir Katolik okuluydu. Bilgiye olan açlığımın öğretmenler tarafından baltalandığını hissettim. Onların tek ölçütü sınav notlarıydı. Bir öğretmen, böyle bir sistemde öğrencilerini nasıl anlayabilir ki?” sözleriyle eğitim sistemini eleştiren Albert Einstein’in sözlerini destekleyen bu filmde disleksi hastası bir öğrenci ile bunu farkedip öğrencinin yeteneklerini öne çıkaran bir öğretmenin hikayesini izleyeceksiniz.”Her çocuk özeldir”sözüne atıfta bulunan bu filme hayran kalacaksınız.

7. Talaash

Bir polis (Aamir Khan)  bir ev kadını (Rani Mukherjee) ve bir fahişe (Kareena Kapoor) beklenmedik bir şekilde hayatlarını bağlayan bir gizem içinde buluşurlar.

8. Ghajini

Sanjay Singhania Hindistanın en büyük iş adamlarından biridir. Bir iş gezisi dönüşünde evinde nişanlısı öldürülür ve kendisi de ağır yaralı olarak kurtulur ama başına demir sopayla darbeler alan Sanjay kısa süreli hafıza kaybına uğrar ve Sanjay nişanlısını öldüren Ghajini’nin peşine düşer.

9. Dhobi Ghat (Mumbai Günlükleri)

Mumbai’de farklı yaşam ve geçmişleri olan şans eseri hayatlarının kesiştiği 4 kişinin hikayesi olan bir film. Arun Yalnız bir ressam. Shai bankacı ve tutkulu bir fotoğrafçı. Munna aktör olmayı arzulayan bir çamaşırcı. Yasmin yeni evli kardeşi için video çeken bir karakter. Birbirine çok uzak kişilerin bir araya geldikten sonra yaşadıklarınız çok hoşunuza gidecek. Arşivinizde yer alması gereken muhteşem bir film.

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz