“Uzak Evren” Amerika’da Vizyona Giriyor!

147

Türk asıllı Amerikalı belgeselci Shevaun Mizrahi tarafından çekilen, Deniz Buga ve Shelly Grizim’in yapımcılığını üstlendiği Türkiye, ABD ve Hollanda ortak yapımı 82 dakikalık yaratıcı belgesel Uzak Evren – Distant Constellation 2 Kasım’da ABD’de New York’taki Metrograph Theater’da başlamak üzere Grasshopper Film aracılığıyla vizyona girecek.

New York’un ardından Boston ve Los Angeles gibi şehirlerde de vizyona girecek olan Uzak Evren, İstanbul’da bir huzurevinde yaşayan altı ana karakteri takip ediyor. Film, huzurevinin pencerelerinden görülen ve değişen İstanbul’u, azınlık olmak, yaşlılık ve gençlik temalarını büyülü gerçekçi bir dille perdeye taşıyor.

Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilen Uzak Evren Locarno, BFI Londra, Viyana, Seville, Jeonju ve Göteborg film festivallerinin de aralarında olduğu birçok uluslararası festival kapsamında izleyici ile buluşmuş; Locarno’da Jüri Mansiyon ödülü, Viyana’da FIPRESCI ödülü ve Sevilla’da en iyi film ödülünü kazanmıştı. Uzak Evren, ABD’deki Independent Spirit Awards’ta Truer Than Fiction kategorisinde bu yil aday olup Film Comment’in Best Undistributed Films of 2017 listesinde yer aldı. Ayrıca belgesel, izleyiciler tarafından Tarkovsky sinemasına bir gönderme olarak yorumlanmıştı.

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz