Cannes Film Festivali’nden Görkemli Açılış!

903

Bu yıl 11-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 69. Cannes Film Festivali görkemli bir açılışla start verdi. Açılış töreninde yıldızlar şıklıkta adeta birbirleriyle yarıştı. Kadrosunda Jesse Eisenberg, Kristen Stewart, Steve Carell, Parker Posey, Blake Lively, Corey Stoll, Paul Schneider ve Judy Davis’i bulunduran aşk filmi bu yıl 69. kez birbirinden iyi filmleri bir araya getirecek olan festivali açtı. Blake Lively ve Kristen Stewart zarif tarzlarıyla göz kamaştırırken jüri üyeleri de birbirinden alımlı görüntüler verdi.

Avrupa’nın 3 büyük festivalinden biri olan Cannes Film Festivali bu yıl jüri koltuğuna başkan olarak George Miller’ı seçerken, yazar ve yönetmen Arnaud Desplechin, oyuncu Kirsten Dunst, oyuncu, yönetmen ve senarist Valeria Golino, oyuncu Mads Mikkelsen, yönetmen ve senarist László Nemes, oyuncu ve şarkıcı Vanessa Paradis, yapımcı Katayoon Shahabi ve oyuncu Donald Sutherland’i oturtacak.

Festivalin Cannes Cinefondation Atölyesi bölümünde Türkiye’den Kaan Müjdeci Iguana Tokyo filmiyle, Rezan Yeşilbaş ise The Boarding School filmiyle katılacak. Yönetmenliği Seninki Kaç Para? ve Harbi Define’den tanıdığımız Hakkı Görgülü’nün üstlendiği Gabra filmi de Cannes Film Festivali’nin kısa film bölümünde gösterilmek üzere “Cannes Short Film Corner”a davet edildi. 48. kez yapılacak Yönetmenlerin 15 Günü’nün programında bölümün açılışı İtalyan sinemasının takdir toplayan yönetmeni Marco Bellocchio’nun yönettiği ‘Sweet Dreams’ olarak açıklandı. Kapanışı ise Yeni Hollywood’un önemli isimlerinden Paul Schrader’ın yönettiği ‘Dog Eat Dog’ yapacak. Bölümün Onur Ödülü, Carrosse d’Or ise bu yıl Finlandiya’nın usta sinemacısı Aki Kaurismaki’nin olacak.

Yorum Bırak

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz